St Christopher’s Primary School Staffing 2023-24

Senior Leadership Team

 

Executive Headteacher: Ms Katie Screaton

Head of School: Mr James Veness

Assistant Headteacher – Quality of Education: Mrs Alison Hook

Assistant Headteacher – Inclusion : Miss Jess Broome

Associate Assistant Headteacher : Mrs Sophie Welton

School Business Manager: Mrs Samantha Jones

 

Chair of Governors Jean Holderness

Vice Chair of Governors: Mary Bayliss

 

Leadership

EYFS Leader: James Veness / Alison Hook

Lower School Lead: Sophie Welton
Middle School Lead: Jade Mathews
Upper School Lead: Emma Stinga

SENCO: Jess Broome

Well-Being Lead: James Veness

Data and Assessment Lead: Brendan Cahill

 

English Lead: Alison Hook

Phonics Lead: Yolande Hudson

Reading Lead: Jade Matthews

Maths Lead: Emma Stinga

Science Lead: Jasmin Davies

RE Lead: Pauline Blake

SIAMs/Collective Worship/ Assemblies: Alison Hook / James Veness

Wellbeing Lead: James Veness

History and Geography Lead: Rachel Craft

Art Lead: Sophie Bruce

Design and Technology Lead: Sophie Bruce

Music Lead: Ruobei Qian

MFL: Ruobei Qian

Computing & Online Learning: Brendan Cahill

PE Lead: Molly Baldwin

PSHE Lead: Mandy Grime

Student Council: Mandy Grime

 

Pupil Premium Grant: James Veness / Jess Broome

PWE and Sport Premium Grant: Sam Jones

 

 

Inclusion Team

SENCO: Jess Broome

Assistant SENCO Sarah Challis

ELSA / Learning Mentor: Mrs Lisa Vernan

Senior Home School Link Worker: Tina Godfrey

Home School Link Worker: Miss Karli Matthews

EAL Teacher: Mrs Navak Dehghenpour

Forest School: Julie Bowler

Enhanced Provision: Julia White, Laila Badri, Tom Moorwood

 

Administration Team

School Business Manager: Sam Jones

Office Manager / PA to Executive Head Teacher & Head of School / School Admissions: Mrs Cheryl Simmons

Attendance Officer: Miss Romana Daci

School Administrator: Mrs Kelly Young

 

 

Teachers and Teaching Assistants

Nursery

Miss Ellie Young  (Sycamore)

TA Support: Mrs Kirsty Havercroft, Mrs Yasmin Khan, Miss Jessica Townsend, Miss Aaliyah Uddin

Reception

Miss Laura Kelly
Miss Taylor Johnson

TA Support: Mrs Jenny Parameswaran, Mrs Halimah Sadia

Year 1

Teachers:

Mrs Pauline Blake (Lime)
Mrs Yolande Hudson (Maple)

TA Support:
Mrs Humaira Ali, Mrs Ruby Singh, Mrs Athina Nasai

Year 2

Teachers:

Miss Amanda Grime (Hazel)

Miss Sophie Bruce (Cherry)

TA Support:
Mrs Freshta Safi, Miss Emma Blaydes,

Year 3

Teachers:
Miss Jade Mathews (Apple)
Mrs Neelam Gill (Plane)

TA Support:
Mrs Safina Butt, Mrs Lynn Burman, Mrs Zohra Kaleem,

Year 4

Teachers:
Mr Ruobei Qian (Ash)
Mrs Rachael Craft (Oak)

TA Support:
Mrs Shahla Khan, Mrs Khadija Khanifer, Mrs Chrissi Mankelow,

Year 5

Teachers:

Miss Jasmin Davies (Silver Birch)

Mrs Emma Stinga (Aspen)

TA Support:

Mrs Vanessa Holifield, Miss Kayleigh Oxendale

 

Year 6

Teachers:
Mr Brendan Cahill (Willow)
Miss Molly Baldwin (Rowan)

TA Support:
Mrs Ruth Smith, Mrs Emma Shepherd

Blossom

Mr Tom Moorwood

Mrs Laila Badri, Miss Julia White

Forest school

Mrs Julie Bowler

 

Midday Supervisor Team:

Mrs Gaynor Fruin, Mrs Dawn Nash,

Catering Team

Miss Michelle Brown (The School Lunch Company)

Mrs Karen Chahal

Miss Lisa Dulaj

Cleaning Team

Mrs Gaynor Fruin

Mrs Dawn Nash

Mrs Chrissi Mankelow